Hehe, hier is eindelijk ook mijn antwoord.
* Wie is de mens? Welke plaats heeft de mens in de wereld?
De mens is een handig zoogdier dat spraakvermogen heeft ontwikkeld, waardoor het inmiddels in staat is naar de maan te vliegen. Ze overschatten gewoonlijk hun plaats in de wereld. Het universum is onmetelijk groot. Het leven op aarde begon vier miljard jaar geleden te ontwikkelen, de vroegste mensen dateren hooguit van een miljoen jaar geleden. Dat is een onbetekenend schijntje op het universum. Het universum zal nog miljarden jaren bestaan als de mens en de aarde er allang niet meer zijn.
* Wat is de zin van het leven? Speelt (een) God daarin een rol?
Het leven heeft helemaal geen zin. Het leven is natuurlijk wel heel leuk, althans, als je er het beste van weet te maken.
Het leven zit zo in elkaar dat de beesten elkaar opeten, en niemand wordt natuurlijk graag opgegeten. Mensen zijn zo onaardig dat ze aardige, vegetarische beesten hebben getemd, zodat ze heel sociaal werden, veel vertrouwen in de mensen kregen en er afhankelijk van zijn. Die slachten we als we honger hebben. Behoorlijk ziek systeem, als je erover nadenkt.
Richard Dawkins schreef een leuk boek met als titel 'De onsterfelijke genen'. Dat houdt in dat onze genen zichzelf steeds kopiëren en zichzelf zo doorgeven. Ze zijn in feite onsterfelijk, want ze gaan niet dood, ze splitsen zich en kopiëren zichzelf op die manier. Maar gedurende de evolutie begonnen zich rond de genen allerlei weefsels te ontwikkelen. Deze weefsels werden als het ware de voertuigen van de genen. De weefsels dragen de genen met zich mee. De cellen die bij de reproductie betrokken zijn delen zich en combineren zich weer na de bevruchting via seks, zodat er een nieuw leven ontstaat. Levende wezens worden verwekt, geboren en sterven af, maar de genen blijven bestaan en geven zichzelf door.
De zin van ons leven is dus de onsterfelijkheid van onze genen waarborgen.
Door de langdurige evolutie werden de weefsels steeds ingewikkelder. Het gen dat het slimste weefsel kon opbouwen, had de grootste kans om zijn genen door te geven. Als je wordt opgevreten, kun je je genen niet doorgeven, maar als je een weefsel maakte met trucjes, had je meer kans op succes. Een gen met zo'n trucje ingebouwd kan dus beter ongestoord doorgaan met zichzelf kopiëren.
Op die manier zijn wij bijvoorbeeld ontstaan. De evolutie heeft ons onder andere intelligent en sociaal gemaakt, ons spraakvermogen gegeven en ons creatief en nieuwsgierig gemaakt. Die vaardigheden dragen bij aan ons voortbestaan. Als we het leuk vinden om onze genen door te geven, moeten we dus seks hebben én die vaardigheden ontwikkelen. Omdat wij creatieve en gezellige wezens zijn, zullen wij het meeste uit ons leven halen als we die vaardigheden ontwikkelen.
Je kan natuurlijk ook een leven als broedkip leiden. Op je vijftiende worden uitgehuwelijkt en tien kinderen uitpoepen tot je sterft in het kraambed. Mij lijkt daar geen lol aan, maar je genen worden goed doorgegeven. Voor elk wat wils. Als mij zo'n lot zou treffen zou ik denk ik uit het leven stappen. Dan hang ik mijn genen aan de wilgen.
Goden spelen geen rol, want die bestaan niet. Daar kunnen we kort over zijn. Goden zijn een soort boemannen. Als je er niet in gelooft en niet doet wat ze zeggen, ga je naar de hel! Net zoals stoute kinderen in de zak van sinterklaas worden meegenomen.Niet veel mensen geloven daar nog in.
Evolutiebiologen hebben wel verklaard waarom mensen toch in goden geloven. Dat heeft te maken met de manier waarop kinderen volwassen worden. Kinderen zijn geneigd goed naar ouderen te luisteren, omdat die de vaardigheden kunnen bijbrengen om je goed door het leven te slaan. Hoe beter een kind luistert, hoe succesvoller het kan worden om op te groeien tot volwassene en dus de genen door te kunnen geven. Kinderen die niet goed luisteren, doen makkelijker gevaarlijke dingen, en hebben een grotere kans om te komen.
Dus zijn kinderen die goed naar de ouders luisteren door de evolutie bevoordeeld.Religie parasiteert op deze verworvenheid.
Een kind weet niet wat waar is en wat niet waar is. Het weet alleen dat het de volwassenen moet vertrouwen. Het is niet kritisch. Dus als een volwassene leugen, bedrog en geloof in een kind stopt, zal het kind dat gewoon aannemen. Het volgende schijnt een uitspraak te zijn van de Jezuïeten: geef mij het kind, en ik geef je de volwassene. Heel treurig, maar zij beseften dat je een klein kind vol kan proppen met leugens, en dat je het hiermee voor de rest van het leven vormt.
Gelukkig zit het geloof niet zo vast als iedereen denkt. Het gezonde verstand is gelukkig ook een een evolutionaire verworvenheid.
* Hoe kan de mens op de juiste manier leven? Wat mag de mens wel/ niet in/met zijn leven doen?
Volgens oude volkswijsheden moet je anderen behandelen zoals je zelf behandeld wil worden. Je moet je inleven in anderen, en die de ruimte geven, zoals je zelf ook de ruimte wil hebben om te kunnen doen wat je wil. Daarbij moet je proberen niet de ruimte van anderen af te nemen.
De Verklaring van de Mensenrechten zijn een heel goed uitgangspunt. Het is jammer dat deze nu door sommige religieuzen worden misbruikt om religieuze uitgangspunten die rechtstreeks tegen de mensenrechten ingaan onder het mom van 'godsdienstvrijheid' toch mogelijk te maken. Dat de laatste bepaling van de mensenrechten dit juist onmogelijk maakt, wordt gewoon genegeerd.
Je moet ook mensen proberen zo goed mogelijk te leren wat goed voor een mens is en wat minder goed is, en zoveel mogelijk handvatten te geven om zichzelf te kunnen ontwikkelen en voor zichzelf de beste keuze te maken. Dat is beter dan alelrlei dingen verbieden en strafbaar te maken omdat het soms slecht kan zijn. Het beste voorbeeld is natuurlijk drank en drugs. Dat kan een hele sociale werking hebben. Tot een bepaald niveau is het heel gezellig. De remmen gaan los en je kan soms hele goede contacten of ideeën krijgen. Maar als je teveel neemt, kan het schadelijk of gevaarlijk zijn.
Je kan beter zo open mogelijk zijn over de gevaren en mensen zoveel mogelijk leren alternatieve capaciteiten te ontwikkelen, in plaats van het strafbaar te maken en mensen op te jagen die het wel gebruiken.
Je zou wel een grens kunnen trekken als je ziet dat iemand zijn eigen leven en dat van andere verwoest, en een negatief effect heeft op de samenleving, bijvoorbeeld omdat iemand niet meer kan werken, ongelukken veroorzaakt, agressief wordt etc.
Mensen moeten zichzelf zo goed mogelijk ontwikkelen, maar daarvoor moeten ze wel de mogelijkheden krijgen. Veel mensen weten helemaal niet wat ze willen, omdat ze geen ingang kunnen vinden voor wat ze leuk vinden. Een brede schoolopleiding helpt wel, maar op het gebied van sport, kunst en ook wetenschap zouden kinderen veel breder moeten gestimuleerd.
Moeten is een groot woord, maar je kan wel die mogelijkheden aanbieden, zodat mensen de kans krijgen om 'zichzelf' te ontdekken.
Wat je niet moet doen: anderen op hun kop zitten en vertellen wat ze moeten, mensen dwingen dingen te doen die ze niet willen, discrimineren, vooroordelen aanwakkeren.
Sektarisme en apartheid bevorderen is heel slecht. Mensen moeten juist samenleven en vrij kunnen praten over wat ze wel goed vinden en wat niet.
* Hoe leven mensen met elkaar samen?
Religies zijn vaak erg sektarisch. Hoe sektarischer ze zijn, hoe scherper ze de grenzen sluiten voor anderen en alleen met elkaar omgaan, om zo hun eigen geloof intact te houden. In de seculiere, ontzuilde, post-moderne, atheïstische samenleving leven mensen door elkaar heen. Mensen doen allerlei verschillende dingen en ontmoeten overal andere mensen met andere ideeën. Daardoor zijn ideeën niet zo onaantastbaar, maar word je voortdurend geconfronteerd met allerlei nieuwe mogelijkheden. Je kan voortdurend nieuwe dingen leren, andere dingen uitproberen, uitzoeken waar waar je eigen talent ligt.
Religies gaan ook vaak uit van vooroordelen, vooral over mannen en vrouwen. In strikte religies krijgen mannen en vrouwen een totaal verschllende opvoeding, zonder op hun behoeftes te letten. Hun talent wordt genegeerd, en ze mogen van alles niet doen alleen omdat de religie dat niet toestaat. Daarom presteren vrouwen in religieuze culturen praktisch niets. Ze worden uit scholen weggehouden, krijgen geen opleidingen, en de meerderheid is analfabetisch. Ze mogen alleen kinderen krijgen en opvoeden, maar ze hebben nauwelijks kennis om aan die kinderen over te dragen, omdat ze zelf niet naar school zijn geweest.
In de seculiere cultuur krijgt iedereen dezelfde opleiding. Er is leerplicht, dus kinderen kunnen niet van school worden weggehouden. Het onderwijs is zo breed mogelijk, zodat je overal wat van kan leren en een degelijke basis hebt. Wie ergens veel belangstelling voor heeft of heel goed in is, kan hierin doorleren.
Sommige godsdiensten halen mannen en vrouwen helemaal uit elkaar, zodat er grote voordoordelen ontstaan over mannen en vrouwen, en seksuele spanningen. In onze maatschappij leeft iedereen met elkaar samen, zodat je geen gekke ideeën over elkaar krijgt. Vroeger mochten vrouwen hier niet werken, allleen als ze toestemming kregen van hun man. Toen werd er gezegd dat vrouwen elke maand een week waren vanwege hun menstruatie. Ook werd mij verteld dat als een menstruerende vrouw soep kookt, dat dan de soep zuur wordt.
Totaal belachelijk allemaal. Vrouwen werkten altijd al zonder ziek te worden, alleen werden ze er niet voor betaald, maar zo zijn vooroordelen. Nu mogen dankzij het feminisme vrouwen zelf beslissingen nemen en werken ze samen met mannen, en er blijkt niets aan de hand te zijn.
Vooroordelen moet je geen kans geven, omdat ze mensen op grond van dingen die niet waar zijn in een hoek drijven. Daarom is het heel belangrijk dat alle mensen met elkaar om gaan, en dat er geen kloven of gordijnen tussen worden geplaatst. Samen naar school, samen sporten en zwemmen, samen werken, samen praten.
Als er problemen zijn, moet je dit zeggen, en je moet kijken hoe je ze kan oplossen. Discriminatie en vooroordelen moet je niet toestaan, ook niet op grond van religie.