http://www.human.nl/?pg=nws&nwsid=494
Tweede-Kamerleden Femke Halsema (GroenLinks) en Chantal Gill'ard (PvdA) hebben Kamervragen gesteld naar aanleiding van de documentaire 'Mag ik dood', die op woensdag 4 juni bij HUMAN werd uitgezonden.
De parlementariërs willen van staatssecretaris Jet Bussemaker van Volksgezondheid weten waarom het verzoek om hulp bij zelfdoding bij mensen die uitzichtloos psychisch lijden vrijwel altijd wordt afgewezen. Ook vragen de Kamerleden of Bussemaker bereid is om na te gaan hoe de reikwijdte onder psychiaters omtrent hulp bij zelfdoding kan worden verbeterd.
Daarnaast wilen zij weten of Bussemaker met de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie wil werken aan het opstellen van een 'standaard' waarin het criterium 'uitzichtloos lijden' voor chronisch psychiatrische patiënten wordt uitgewerkt. Samen met de beroepsgroep zouden de richtlijnen over hulp bij zelfdoding bij chronisch psychiatrische patiënten moeten worden geactualiseerd.
In ‘Mag ik dood’ vraagt documentairemaakster Eveline van Dijck aandacht voor het gebrek aan hulp bij zelfdoding bij wilsbekwame patiënten die lijden aan een ondraaglijke, uitzichtloze psychiatrische aandoening. Psychiaters willen hun handen niet branden aan de hulp die zij volgens de euthanasiewet wel mogen geven. Patiënten die echt dood willen beëindigen dan vaak alleen en op gruwelijke wijze hun leven.
Bron: Redactie Human.nl
05 juni 2008
Mijn vraag is: moet je mensen helpen met zelfmoord (sorry, ik kan het woord 'zelfdoding' niet over mijn lippen krijgen) omdat ze dit anders zelf doen op een onbeholpen manier, met alle ellende van dien? Heeft iedereen zowiezo het recht om zijn leven te beëindigen als hij dat zelf wil?
Ik sta er zelf nogal skeptisch tegenover. Vroeger vond ik vanzelfsprekend om deze vraag met 'ja' te beantwoorden, ook omdat ik met stomheid geslagen was over de religieuze regel dat zelfmoordernaars niet op de normale begraafplaats (gewijde grond) begraven mochten worden. Dat vond ik zo respectloos, arrogant en gevoelsarm dat ik alleen al daarom vond dat niemand zich met zo'n beslissing hoefde te bemoeien.
Maar in de loop van de tijd heb ik zelf wat zelfmoorden in mijn omgeving meegemaakt, en ik zag dat het zoveel ellende aanricht dat ik daar anders over ging denken.
Ik vind het ook eigenlijk vaak een nogal egoistische beslissing, en nadat ik een aantal keren erg geschokt was begon ik een 'c'est la vie'-standpunt in te nemen.
Ik zit met de argumentatie om 'psychisch lijden' als geldige reden op te voeren om iemand te helpen zichzelf te vermoorden. Je bedenkt een term als 'lijden' om hem op te zadelen met onafwendbare uitzichtloosheid, wat zo vreselijk is dat je hem maar het beste kan verlossen. Terwijl misschien wel de zorg of de hulp die wordt geboden niet adequaat is, of misschien moet de persoon in kwestie een paar schoppen onder z'n kont hebben. Of misschien moet de maatschappij als zodanig wel een andere houding tegenover mensen aannemen. Hoeveel mensen zijn niet depressief omdat zij last hebben van reële vooroordelen en druk vanuit de maatschappij?
Een reden om de doodstraf af te schaffen is dat de beul wordt opgezadeld met een moord, die hij zonder zijn geweten te belasten zou moeten plegen, wat of onmogelijk is, of je hebt te maken met een sadistisch monster, wat andere ethische vragen opwerpt.
Maar moet een arts dan maar iemand steunen in zijn zelfmoord zonder dat deze gewetensvraag een rol speelt?
