BBC schrapt voor en na christus

Seculier Europa

BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor Els » ma sep 26, 2011 2:08 pm

http://www.volkskrant.nl/vk/nl/2694/internet-amp-media/article/detail/2926900/2011/09/25/BBC-schrapt-voor-Christus-en-na-Christus-uit-woordenboek.dhtml

De BBC zegt niet langer 'voor christus' of 'na christus', omdat de omroep niet-christenen niet langer voor het hoofd wil stoten. Ik denk niet dat ze daarmee atheÏsten bedoelen, waarschijnlijker moslims. Ik heb er nog nooit van gehoord dat het christendom werd weggecijferd vanwege de ongelovigen. Maar goed. :)
Wat ik eigenlijk wou zeggen is dat het nu wordt 'voor onze jaartelling' (before common era) en 'onze jaartelling' (common era). Maar deze jaartelling is op zich een fictieve jaartelling die is gebaseerd op de aanname dat ene Jezus in het jaar 0 of 1 is geboren. Maar er heeft nooit een Jezus bestaan. Het fenomeen van zijn geboortejaar en een hierop gebaseerde kalender dateert pas uit zesde eeuw. Toen presenteerde de monnik Dionysius Exiguus dit jaar aan de keizer aan de paus als hulpmiddel bij het bepalen van de datum voor pasen. De benaming anno domini met verwijzing naar Christus dateert pas van dat moment. Dit bleef trouwens nog altijd de Juliaanse kalender heten, en werd niet de Jezus-kalender.

Dat hele 'common era' of 'onze jaartelling' blijft dus betrekking houden op een fictie die in een latere tijd op dit vermeende jaar '1' of '0' is betrokken. Er is helemaal niet in het geboortejaar van ene J.C. begonnen met tellen, maar pas eeuwen later. Bovendien heeft Jezus nooit bestaan, dus er moest een fictieve leeftijd voor de man worden verzonnen en een fictief sterfjaar om ergens op een geboortejaar te komen.

Het is mij allemaal best, maar ik zou dat centrumjaar van 'voor' of 'na' dan niet zo gauw op een vage fictie betrekking maar op een historisch moment. Wat maakt het schrappen van een naam uit als je niet wil zeggen dat de hele betekenis van het jaar op fictie berust?

http://nl.wikipedia.org/wiki/Christelijke_jaartelling

De christelijke jaartelling, ook Anno Domini-jaartelling genoemd, was door Dionysius Exiguus bedoeld te beginnen met de incarnatie van Jezus. Hij had zijn tabel namelijk gebaseerd op de indicties van Diocletianus, maar schreef naar de bisschop Petronius: "Wij hebben niet gewild onze cycli met de herinnering van een goddeloze en vervolger (d.i. Diocletianus) te verbinden, maar wij hebben eerder gekozen vanaf de incarnatie van onze Heer Jezus Christus (ab incarnatione Domini nostri Jesu Christi) de jaarperiodes te markeren, aangezien hieruit het begin van onze notie van onze hoop zou blijken, en de reden van het herstel van de mensheid, dit is, het lijden van onze Verlosser, duidelijk aan het licht zou komen."[1]


Nou ja. Laten we dan beter beginnen te vertelling bij de Verlichting of bij het begin van de emancipatie van het volk. Een verlosser hebben we niet van te verwachten. Laten we onszelf verlossen.

De daadwerkelijke ingebruikname van de christelijke jaartelling als een volwaardig systeem voor het dateren van historische gebeurtenissen, geschiedde pas in de achtste eeuw door toedoen van de befaamde Engelse chronoloog (i.e. beoefenaar van de chronologie) en historicus Beda Venerabilis.[2] Het was pas in de tiende eeuw dat de christelijke jaartelling voor het eerst werd gebruikt voor het dateren van een pauselijk document (namelijk AD 967) en pas in de tweede helft van de elfde eeuw nam de kerk van Rome de christelijke jaartelling definitief in gebruik.


Ter info. Waarom zou dat zijn?

Volgens moderne historici werd Jezus, ervan uitgaand dat hij bestond, echter een aantal jaren voor het jaar 1 geboren.


Volgens moderne theologische historici weliswaar, en mensen die niet tegen de theologen in durven te gaan. Andere historici zeggen ronduit dat er nooit een Jezus heeft bestaan en dat er geen snipper historisch bewijs voor zijn bestaan is.
Els
Site Admin
 
Berichten: 3705
Geregistreerd: do apr 13, 2006 10:56 pm
Woonplaats: Amsterdam
Levensbeschouwing: Atheist, anarchist, materialist, anti-neoliberaal

Re: BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor paganisgood » di sep 27, 2011 1:24 pm

De kans dat de BBC dit deed uit respect voor de atheïsten is onbestaande. Naar het schijnt zou er een compromis in de maak zijn rond de geboortedatum van kabouter Plop, een al even mythologische figuur als Jezus Christus. Voordeel van kabouter Plop is dat zijn aanhang bij de jongeren nog steeds groot is en hij daarenboven reeds live op tv is geweest (wat van andere goden niet kan gezegd worden).
Avatar gebruiker
paganisgood
 
Berichten: 211
Geregistreerd: do nov 25, 2010 2:42 pm
Levensbeschouwing: ATHEIST

Re: BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor Els » di sep 27, 2011 1:43 pm

Dat ligt inderdaad meer in de verwachting. Ik mag die kabouter Plop ook niet zo trouwens, ook al gebruikt hij modernere media dan perkamenten palimpsesten en geitenleer. :|
Els
Site Admin
 
Berichten: 3705
Geregistreerd: do apr 13, 2006 10:56 pm
Woonplaats: Amsterdam
Levensbeschouwing: Atheist, anarchist, materialist, anti-neoliberaal

Re: BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor paganisgood » di sep 27, 2011 5:17 pm

Wist je dat kabouter Plop (de acteur) zijn loopbaan begonnen is bij Het Trojaanse Paard, een links-anarcho straattheater begin jaren '70? Ik denk ook bij de Internationale Nieuwe Scene. Hadden we hem toen gezegd dat hij via de soap "Thuis" kabouter Plop zou worden ... Hij zou ons prompt de loop van zijn AK47 onder de neus geduwd hebben. Moraal: eerst het vreten dan de cultuur. :blues:
Avatar gebruiker
paganisgood
 
Berichten: 211
Geregistreerd: do nov 25, 2010 2:42 pm
Levensbeschouwing: ATHEIST

Re: BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor Els » wo sep 28, 2011 9:00 am

Naaa... hoe bestaat het... en nu is hij een reactionaire kabouter geworden. :wenie: Sommige mensen staan gewoon vooraan bij elke nieuwste mode. Het ego gaat voor de ideologie. Principeloos. :roll:
Els
Site Admin
 
Berichten: 3705
Geregistreerd: do apr 13, 2006 10:56 pm
Woonplaats: Amsterdam
Levensbeschouwing: Atheist, anarchist, materialist, anti-neoliberaal

Re: BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor Animal » do sep 29, 2011 11:10 am

Jullie weten allemaal dat ik graag 's morgens een katholiek tussen mijn boterham verorber, maar dit voorstel vind ik compleet van de pot gerukt. Het is zoals gezegd niet te doen om de atheïsten terwille te zijn, maar zuiver en alleen om die tering-islam weer eens te paaien. Het ene achterlijke geloof inruilen voor het andere is nooit een goeie optie.
Avatar gebruiker
Animal
 
Berichten: 69
Geregistreerd: di maart 08, 2011 7:58 pm
Levensbeschouwing: Atheïst

Re: BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor Els » do sep 29, 2011 1:42 pm

Een papenvreter he, bestaan die nog? Het beste voor de bloedsuikerspiegel is dan misschien om maar dubbel beleg op je boterham te doen. :duvel:
Els
Site Admin
 
Berichten: 3705
Geregistreerd: do apr 13, 2006 10:56 pm
Woonplaats: Amsterdam
Levensbeschouwing: Atheist, anarchist, materialist, anti-neoliberaal

Re: BBC schrapt voor en na christus

Berichtdoor paganisgood » do sep 29, 2011 2:31 pm

Of "nonnentetten" of "nonnenscheten" te snoepen :duim:
Avatar gebruiker
paganisgood
 
Berichten: 211
Geregistreerd: do nov 25, 2010 2:42 pm
Levensbeschouwing: ATHEIST


Keer terug naar Europa



Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers. en 1 gast