Neurologe beschrijft effect hersenbloeding op bewustzijn

Exacte wetenschappen en wetenschappelijke methode

Neurologe beschrijft effect hersenbloeding op bewustzijn

Berichtdoor Els » vr maart 28, 2008 12:48 am

Hier is een TED-lezing van de neurologe Jill Bolte Taylor die een hersenbloeding heeft gehad. Zij heeft haar ervaringen precies beschreven en verklaard. Heel boeiend hoe ze beschrijft wat het effect is van het uitvallen van de hersenfuncties, en hoe hierdoor een hele andere perceptie ontstaat van de wereld. De wisselwerking tussen de hersenhelften bepaalt hoe je bewustzijn de wereld interpreteert. Echt een must see voor iedereen die hierin is geïnteresseerd. (Brainiac?)

http://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU
Els
Site Admin
 
Berichten: 3705
Geregistreerd: do apr 13, 2006 10:56 pm
Woonplaats: Amsterdam
Levensbeschouwing: Atheist, anarchist, materialist, anti-neoliberaal

Berichtdoor Haddock » za sep 20, 2008 2:14 pm

Dat betekent niet dat je zonder hersenbloedingen niet vervormd waarneemt en waar mogelijk ook nog in het collectief waar we opgroeien..... .....
Ik werk met mensen met hersenbloedingen en er zijn verschillende boeken van neurologen,therapeuten en andere specialisten die zelf hersenbloedingen kregen en er daarna een boek over schreven.
De waarneming kan zelfs in herinnering vervormd zijn. Men liet eens een patient in gedachten een Italiaanse plaza beschrijven. Hij beschreef enkel de gebouwen van de rechterzijde van deze plaza. Toen men hem vroeg in gedachten van de andere kant de plaza op te lopen omschreef hij de gebouwen aan de andere(voorheen linker kant) kant wel.
Waarneming is een interessant fenomeen en een goede waarneming is een eerste vereiste weer(motorisch) te kunnen leren na een hersenbloeding.

Jill Bolte Taylor vervalt in het boek wel heel erg in het esotherische.....Niet ieders pakkie an op een atheistisch forum.
Haddock
 
Berichten: 881
Geregistreerd: zo aug 03, 2008 12:39 pm

Berichtdoor Els » zo sep 21, 2008 11:08 pm

Ik had de tekst intussen trouwens ook uitgeschreven, voor de liefhebber. ;)
http://www.atheisme.eu/nl/entry/145/jil ... onlijkheid

Dat betekent niet dat je zonder hersenbloedingen niet vervormd waarneemt en waar mogelijk ook nog in het collectief waar we opgroeien..... .....


Het gaat er ook meer om dat zij zich bezighield met dit vakgebied vanuit een bepaalde drijfveer, maar opeens kreeg ze door haar hersenbloeding een ander perspectief, waardoor haar vraag op een bepaalde manier beantwoord werd. Daardoor was ze in staat het heel concreet te beschrijven. Ze hield die lezing omdat ze opeens die 'andere ervaring' kreeg waarvan zij meent dat het in onze cultuur te weinig wordt benadrukt.

Jill Bolte Taylor vervalt in het boek wel heel erg in het esotherische.....Niet ieders pakkie an op een atheistisch forum.


Ik werd er in eerste instantie inderdaad een beetje kriegelig van, en moest mijn best doen dit naast me neer te leggen, omdat je anders alleen maar bezig bent met zoeken naar iets negatiefs. Daardoor kun je je juist afsluiten voor dingen die wel degelijk interessant zijn.

Wat mij verbaasde is dat ze opriep om meer 'ruimte' te geven aan onze rechterhersenhelft vanwege het gevoel van verbondenheid en de euforische sensatie die ze onderging, terwijl ze tegelijk zelf het gevaar beschreef van het uitschakelen van het 'rationele commentaar' dat de linkerhersenhelft in feite geeft, waardoor we in staat zijn gevaar te herkennen en adequaat te handelen.

Ik vond het wel fascinerend omdat ik me opeens realiseer hoe allerlei zaken zoals religieuze rituelen, het gebruik van bepaalde drugs of dingen zoals meditatie de rechterhersenhelft aanspreken, of juist de 'ratio' een beetje uitschakelen, waardoor mensen zo'n 'kosmische ervaring' kunnen ondergaan en in een 'tijdloze ruimte' terecht komen.

Maar het lijkt mij nuttiger als je zo'n ervaring richt op je medemensen of je omgeving. In de praktijk zie je hoe zulke ervaringen worden toegeschreven aan het goddelijke of andere bovennatuurlijke zaken. Voor mijn gevoel worden zulke ervaringen zelfs een beetje 'gekaapt' door religies. Daardoor kun je het bijna niet meer zien als iets menselijks, met een fysieke oorzaak en misschien zelfs een doel dat op onze medemensen is gericht, in plaats van op het 'geloof'.

Wel leuk te horen dat meerdere specialisten hun ervaringen op dit gebied hebben beschreven, ik wist dit niet. Deze lezing sprak me heel erg aan omdat het vooral over het bewustzijn gaat, of het 'perspectief' van waaruit we de werkelijkheid ervaren. Vandaar, denk ik, is het toch wel thuis op een atheistische website.
Els
Site Admin
 
Berichten: 3705
Geregistreerd: do apr 13, 2006 10:56 pm
Woonplaats: Amsterdam
Levensbeschouwing: Atheist, anarchist, materialist, anti-neoliberaal


Keer terug naar wetenschap



Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers. en 1 gast