Pagina 1 van 1

Is godsdienst aan de UvH heilig?

BerichtGeplaatst: vr dec 16, 2011 3:58 pm
door Els
Kreeg de volgende mail voor een debatavond aan de Universiteit voor Humanistiek:

Is godsdienst aan de UvH heilig?
Debat vrijdenkers - humanisten

De poster waarmee De Vrije Gedachte (DVG) en het Center for Free Inquiry (CFI) hun atheïsmedag van 25 juni 2011 aankondigden stuitte enkele UvH-studenten tegen de borst. De afbeelding – een verbodsbord voor diverse wereldgodsdiensten – kon volgens hen niet door de beugel: je zag weer eens hoe dogmatisch de vrijdenkers in hun strijd tegen religie waren. Van hun kant waren de DVG-ers verbaasd dat juist aan een humanistisch opleidingsinstituut een stevige aanpak van het geloof verontwaardiging wekte. Bevestigde die reactie niet dat het daar maar een klef gedoe is? Wordt er daar aan de UvH niet te veel gesproken over spiritualiteit en zingeving?

Afbeelding

Die wederzijdse wrevel is een mooi uitgangspunt voor een debat. Dat gaan vertegenwoordigers van de UvH en DVG dan ook aan op donderdag 19 januari 2012. Het debat wordt na een korte inleiding geopend door dr. Anton J.L. van Hooff, voorzitter van de Atheïstisch-Humanistische Vereniging De Vrije Gedachte en Prof. dr. Harry Kunneman, hoogleraar Sociale en politieke theorie aan de Universiteit voor Humanistiek.

In de loop van de avond zullen zich ook Prof. dr. Peter Derkx, dr. Floris van den Berg en drs. Wouter Kuijlman in de discussie mengen. Tijdens de diverse debatrondes is ruime gelegenheid voor de zaal om mee te praten.


http://www.uvh.nl/agenda/is-godsdienst-aan-de-uvh-heilig

Volgens mij is het humanisme vanaf het begin het losmaken van religie geweest, en altijd zijn humanisten door de religie vervolgd en vermoord. Maar stap voor stap heeft het humanisme zich kunnen ontwikkelen, in periodes dat de vervolging minder erg was en mensen de kans kregen zich in de wereld te verdiepen.

Door het humanisme open te stellen voor religie en religieuzen wordt het seculiere karakter afgebroken en wordt het humanisme weer geleidelijk ingekapseld bij de religies, ten koste van alle humanistische en seculiere verworvenheden. Dit proces is bij uitstek zichtbaar in de Universiteit voor Humanistiek.

Re: Is godsdienst aan de UvH heilig?

BerichtGeplaatst: vr dec 16, 2011 4:02 pm
door Els
De poster vind ik trouwens een hele goede stellingname. Ik begrijp dat studenten van de UvH deze poster hadden verwijderd, en dat is nou precies een teken aan de wand. Humanistiek moet niet gaan over respect voor de religies, maar moet uitleggen waarom religie en humanisme tegenover elkaar staan. Humanisme gaat over het hier en nu, over het verbeteren van onze levenstandaard, terwijl religie gaat over onderwerping, gehoorzaamheid, lijden en fatalisme, om na de dood een plekje in de eeuwigheid te verwerven. Het leven na de dood is namelijk belangrijker dan het tijdelijke, wat niet meer dan een illusie en een test is.